Dovolená Thassos 2017

Perla Egejského moře – tak mnozí tento nádherný ostrov nazývají. Dovolená Thassos 2017 – to je místo, kde zažijete pohádkovou přírodu, krásné pláže a neuvěřitelně čisté moře. Stejně jako perla – ostrov Thassos není velký, od severu k jihu měří jen 24 km a na šířku 19 km, ale o to je krásnější. K nebi se tyčící kopce – nejvyšší vrchol Mount Hypsarion dosahuje výšky 1 203 m n. m., horské vesničky, borové, piniové i olivové háje, romantické zátoky, klidné pláže, historická naleziště. A všechno tak příjemně blízko. Právě tato kombinace dělá z Thassosu, kde žije 15 tisíc obyvatel, malý turistický ráj. Tak malý, že se na něj – tedy hlavně kvůli hornatému povrchu – nevešlo letiště. Letadla proto dosedají na řeckou pevninu v Kavale. Po cca třicetikilometrové jízdě do přístavu Keramoti se pokračuje trajektem (cca 45 minut). Cesta do vybraného hotelu už na Thassosu většinou trvá maximálně hodinu a půl. Dovolená Thassos 2017 – to jsou pohodové zážitky a krásné vzpomínky na léto.

Podél stále zeleného ostrova, však se mu říká také „zelený smaragd Egejského moře“, se vine hlavní komunikace, díky níž lze navštívit jak hluboké skalnaté zátoky na západě, tak pláže s jemným pískem na jihu.

Hezkých pláží je na Thassosu nespočet, takže bude záležet jen na Vás, kterou si ve svém soukromém žebříčku zvolíte jako nejhezčí. Tady je několik tipů: Paradise Beach láká především na začátku a konci letní sezóny, kdy se tu vyskytují nádherně vysoké vlny. Je zároveň jedinou nudi pláží na ostrově. Nejdelší pláž nese název Golden Beach. Nachází se mezi vesnicemi Skala Potamis a Skala Panagias a nabízí bohaté sportovní vyžití. Vstup do vody je pozvolný, takže rodinná dovolená strávená na tomto místě nemá chybu. Za pozornost stojí i Aliki – do moře tu vybíhá malý, piniemi porostlý poloostrov a zajímavá je i archeologická zóna. Lesíkem vede úzká stezka k pozůstatkům dvou svatyní ze 7. stol. př.n.l., zasvěcených patronům námořníků Kastorovi a Polluxovi. V blízkosti na malé vyvýšenině se pak nacházejí pozůstatky dvou křesťanských bazilik z 5. století n.l. Přímo u moře zůstal opuštěný mramorový lom ze 6. st. př.n.l. Samostatnou kapitolou je pláž Makryammos s nádhernou malou pláží a bílým pískem. Thassos 2017 – dovolená plná pohody, odpočinku a krásné přírody.

Image thassos2.jpg Jméno ostrova bylo pravděpodobně odvozeno od slova „Dasos“, což v řečtině znamená „les“, které byly na ostrově již v dávných dobách. Změnami ve starořečtině vznikl nakonec dnešní název Thassos. Naopak podle jedné antické báje údajně získal ostrov jméno podle prince, který se jmenoval Thassos, a který při hledání fénické princezny Evropy unesené Diem, objevil tento ostrov. Ať už je tomu tak či onak, každý, kdo jednou na tento ostrov zavítá, bude jistě stejně ohromen.

Na základě archeologických nálezů lze předpokládat, že ostrov byl obydlován už od pravěku. Prvními známými obyvateli byli Thrácké kmeny. Během následujících let byl ostrov kolonizován například Athéňany, Sparťany, Římany, Maury, Turky a za druhé světové války i Bulhary.

Obdobně jako ostatní řecké ostrovy ani Thassos neunikl snahám pirátů zmocnit se ho. Na ostrově byly objeveny zásoby minerálů, které se staly hlavním předmětem vývozu. Ovšem vyváželo se i zlato, stříbro, mramor, rudy, olej a dřevo. V minulosti byl Thassos námořní velmocí, obchodoval například s malou Asií, Egyptem nebo Itálií. V 1. století našeho letopočtu byla na ostrov přinesena křesťanská víra. Ve 20. století byl Thassos osvobozen a připojen k Řecku.

Turisté oceňují romantické prostředí, impozantní krajinu, čisté pláže, průzračné moře i historické památky. U mysu Pirgos spatříte pozůstatky z majáku, v Aliki starodávné svatyně a baziliky. Nejlépe se zachovaly helenistické věže blízko Thimonia a Astris, které pravděpodobně sloužily jako obrana proti pirátům. Thassos lze jistě doporučit příznivcům historie. Ostrov patřil v období antiky ke kulturně i hospodářsky významným oblastem Řecka, a tudíž je i přes svoji malou rozlohu, bohatý na historické památky a naleziště. Milovníci památek si mohou prohlédnout vykopávky tržiště – agory, pevnosti Akropole nebo se seznámit s historií ostrova v archeologickém muzeu. V historickém divadle je také možné shlédnout dobové drama.

Stále početnější skupině turistů, kteří si na několik dní půjčují motorky a auta a preferují poznávací zájezdy, doporučujeme navštívit horskou vesničku Panagia s úzkými uličkami a domy z 19. století a dřevěnými balkony. Uvnitř místního kostela objevíte kromě zajímavé sbírky ikon také vlajku, pod kterou vedl své tažení Richard Lví srdce. Symbolem místa je velká studna uprostřed vesnice a 5 pramenů, ke kterým dojdete úzkou cestou vedoucí od studny asi za 5 minut. Místní specialitou je med s fíky a ořechy. Další horská vesnička se jmenuje Maries, kousek za ní pak objevíte sladkovodní jezírko. Protože jde o pitnou vodu, koupaní v něm je zakázáno. Odtud je možné po cestě vhodné spíše pro terénní auta pokračovat na nejvyšší vrchol ostrova, odkud je famózní výhled na celý ostrov a modř Egejského moře.

Zažijte svou vysněnou dovolenou na ostrově Thassos v sezoně 2017!


Image thassos.jpg

Hlavním městem ostrova je Thassos (nazýván také jako Limenas), který leží v severní části ostrova. Žije v něm na 3000 stálých obyvatel. Jeho rozvoj začal na počátku minulého století, kdy sem přišla hlavní vlna osadníků z Malé Asie a Thrákie. Místní promenáda je lemována spoustou typických řeckých taveren, restaurací, barů a obchůdků. Doporučujeme ochutnat místní speciality a také thassoské víno známé již ze starověku. Malebné úzké uličky lákají k nákupům a k večerním procházkám po městě. Milovníci památek si mohou prohlédnout vykopávky tržiště – agory, pevnosti Akropole nebo se seznámit s historií ostrova v archeologic­kém muzeu.

Tip VTT: Ochutnejte thassoské olivy sušené na slunci. Mají nezaměnitelnou chuť, kdo je zkusí, často už nechce jiné…

WWW stránky s informacemi o Thassosu
www.thassos-island.gr
www.thassos-island.com
www.kavala.gr
www.travelinfo.gr/thassos
www.go-thassos.gr
www.thassos.nl/…position.htm
www.greeka.com/eastern_aegean


THASSOS – Základní informace:

 • řecký název: THASSOS
 • Hlavní město: Thassos (Limenas)
 • Plocha ostrova: 389 km2
 • Počet obyvatel: cca 15 000
 • Nejvyšší vrchol: Ypsarion (cca 1 204 m n. m.)
 • Tradiční ostrovní produkty: med s ovocem, ořechy, bylinkami a dalšími přísadami, známá jsou též ostrovní vína
 • Doba letu z Prahy: 1 hodina 50 minutLETOVISKA NA ostrově THASSOS


 • MAKRYAMMOS

Chcete-li strávit dovolenou na jedné z nejhezčích pláží ostrova, zvolte Makryammos. Krásnou a klidnou oblast s vyhlášenou písečnou pláží, čistým mořem a zeleným okolím. Jen přibližně dva kilometry odsud je hlavní město ostrova s mnoha obchody, tavernami, bary, diskotékami… Dostat se tam můžete pěšky nebo taxíkem – a to i vodním…

Více o letovisku zde


 • CHRISSI AMMOUDIA – PANAGIA

Toto menší letovisko na východním pobřeží vzdálené cca 10 km od hlavního města nabízí nejdelší a nejkrásnější písečnou pláž ostrova – Chrissi Akti, tedy Zlatá pláž. V anglických průvodcích toto místo najdete pod označením Golden Beach. V přístavu je možné si zapůjčit šlapadla či jiná sportovní plavidla.

Více o letovisku zde


 • KINIRA

Klidné místo na východním pobřeží je naprosto ideální pro ty, kteří chtějí podnikat pěší výlety do přírody, na divoké pláže a dovolenou strávit mimo hlučná turistická centra. Přímo v Kiniře je dlouhá kamenitá pláž, na oblázkovou pláž dojdete po deseti minutách a na písečnou po dvaceti. Dva kilometry od letoviska dorazíte na rajskou pláž Paradise Beach s bílým pískem…

Více o letovisku zde


 • ASTRIS

Původně pastýřská osada v jihozápadní části ostrova se postupně změnila v klidnější letovisko podél písečné pláže. Pokud si pronajmete kolo, motorku nebo auto, můžete se vypravit do devět kilometrů vzdáleného rušného letoviska Limenaria, kde je množství obchodů, barů, restaurací i krámků se suvenýry. Cestou se rovněž můžete zastavit v nejedné taverně a ochutnat místní speciality, nebo se jen zchladit řeckou ledovou kávou zvanou frappé. V okolí Astrisu je mnoho krásných pláží, kde naleznete příjemné soukromí. Za jasného počasí dohlédnete až na mnišskou republiku na hoře Athos na poloostrově Chalkidiki.

Více o letovisku zde


 • POTOS

Letovisko na jihu ostrova je od hlavního města vzdáleno cca 47 km, 4 km na jih od Limenarie a 12 km od vyhlášené horské vesničky Theogolos, které bývalo hlavním městem ostrova. Místní přímořská promenáda, která je lemována tavernami a bary, patří mezi nejhezčí na ostrově. Turisté zde najdou obchody s turistickým zbožím, půjčovny aut, motocyklů a bary či taverny, kde si mohou poslechnout živou hudbu zvanou buzuki…

Více o letovisku zde


 • SKALA RACHONI/PACHIS

Původní rybářská vesnička, dnes malebné a vyhledávané letovisko situované na severozápadním pobřeží ostrova. Skala Rachoni leží 12 km od hlavního města a 3 km od druhého největšího přístavu ostrova – Skala Prinos. V okolí najdou turisté tisíce olivových stromů, jejichž věk dosahuje i několika stovek let. Tato část ostrova proslula zejména překrásnými plážemi s čistou vodou a klidným prostředím.

Více o letovisku zde

 • SKALA PRINOU

V menším a velmi klidném letovisku Skala Prinou se nachází přístav, ze kterého se můžete vydat trajektem do města Kavala na řeckou pevninu. Letovisko samotné nabízí ideální prostředí pro klidnou a relaxační dovolenou. Nechybí několik taveren zvoucích k posezení, kavárna i obchůdky se základním sortimentem i suvenýry…

Více o letovisku zde

 • LIMENARIA

Rychle se rozrůstající, velmi živé letovisko je druhým největším městem ostrova. Kulisu krásným plážím dotváří bílé domky vystavěné do kopců v okolí rybářského přístavu. Vyplatí se vyšplhat k pozůstatkům středověkého osídlení, odkud se otevírá nádherný výhled na letovisko a okolí…

Více o letovisku zde

Videogalerie


Zpět na zájezdy z této destinace

Sdílejte své zážitky

Dovolená Thassos 2017

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 26.09. – 06.10 – 11 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist